Ředitel Pirelli promluvil k Americe o budoucnosti: Připravte se na nejhorší. Vyrábět budeme pouze na objednávku, ne na sklad

Generální ředitel italského výrobce pneumatik Pirelli má zprávu pro vedoucí představitele Ameriky: „Připravte se na to nejhorší a vaše společnost může projít touto krizí a stát se silnější, než byla dosud.“ To je ovšem zatím hudba budoucnosti.

Marco Tronchetti Provera řídí svoji společnost se sídlem v Miláně z jednoho ze svých domů už od chvíle, kdy v Itálii před měsícem poprvé propukla krize. Obě italské továrny Pirelli i její firemní sídlo byly uzavřeny. Zaměstnanci, jejichž práce to umožňovala, pracují z také z domova a dalších cca 3000 italských zaměstnanců, z nichž většina je továrních dělníků, zůstávají i během výluky na výplatní listině společnosti.

„Jsme tradiční firma, nejsme internetová společnost,“ doplnil ředitel. „Vidět generálního ředitele bez kravaty, se psem vedle něj, který pracuje přes telekonferenci, je něco, co lidi sbližuje,“ řekl pro CNN Business. „Takže si myslím, že je to nakonec nečekaně více lidské. Zní to jako opak toho, co byste od podobné situace čekali, protože neosobní technologie nás běžně odcizuje.“

Pirelli muselo řešit následky koronaviru také v továrnách Pirelli v Číně. Tato zkušenost pomohla společnosti napovědět, co lze očekávat. Výroba ve třech čínských továrnách Pirelli klesla na přibližně 20% svého normálního objemu. Dnes je zpět na zhruba 60%. Život se pomalu vrací i do kanceláří, ale i tam se musí stále dodržovat přísná pravidla a zaměstnanci jsou několikrát denně měřeni a kontrolováni.

Továrny společnosti se ovšem nenacházejí poblíž Wuhanu, epicentru šíření viru. V Itálii je ale situace jiná, tam několik zaměstnanců bylo na virus testováno pozitivně. Je to něco, co Tronchetti Provera označila za nevyhnutelné vzhledem k tomu, že společnost má centrálu ve středu ohniska. Jeden z pracovníků už do práce nechodil, když byl jeho pozitivní test potvrzen a u dalšího byla nemoc potvrzena, když ještě stále pracoval v továrně, která byla poté důkladně dezinfikována. Krátce na to byla továrna na chvíli znovu otevřena s redukovanou pracovní silou. Tato továrna je nyní uzavřena.

Marco Provera předvádí turínskou továrnu Pirelli v Settimo Torinese starostce města Chiaře Appendino

Provera prohlásil, že byl příjemně překvapen, jak rychle se byla společnost schopna vyrovnat s organizačními a systémovými změnami. Když krize udeřila, u Pirelli byl již proces integrace digitálních systémů práce a online interní komunikace započat. Když došlo k uzavření veškerého provozu, musel být tento proces značně urychlen. Společnost také musela začít mnohem více využívat digitálních platforem pro školení zaměstnanců a jejich další vzdělávání. „Aktivujeme procesy, které bychom měli podle plánu realizovat až v příštích měsících či letech. Tyto projekty jsme nakonec realizovali ve dnech až týdnech,“ doplnil nejvyšší. „Podmínky se mění. To, čeho jsme dnes dosáhli, bylo před dvěma měsíci nemyslitelné.“

Ohledně budoucnosti Tronchetti Provera už ale tak optimistický není. „Ekonomický dopad bude pravděpodobně ještě horší, než si většina lidí nyní myslí. Musíme se pokusit předpovědět situaci na trhu. Musíme tedy snížit zásoby na minimální možnou úroveň,“ řekl. „Musíme vyrábět pouze na objednávku, protože trh bude po mnoho měsíců velmi slabý.“

Už teď Pirelli podniká kroky ke snížení nákladů, rozhodli o zmrazení investic a snížení produkce. „Pokud chceme přežít, musíme ochránit naše finance, naše cashflow, naši ziskovost. Musíme jednat tak, abychom ohlídali především základy typu příjmy a výdaje,“ zdůraznil ředitel společnosti.

Tronchetti Provera také vyzvala další země, v Evropě i jinde, aby si více pomohly. „Nikdo to nemůže přežít sám,“ apeluje. „Ani Spojené státy americké, které jsou nejsilnější a nezávislé. I ony potřebují celý svět, aby pokračoval v růstu a pokud nebudeme tak či onak táhnout za jeden provaz, svět nebude vzkvétat a bude to špatné pro všechny z nás.“

Images by ANSA / CIRO FUSCO